• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Antigua ve Barbuda

Anasayfa » Vizesiz Ülkeler

antiqua ve barbuda

Başkent                                : St. John’s

Nüfusu                                 : 92.738

Yüzölçümü                          : 440 km2

Para Birimi                          : Doğu Karayip Doları

Resmi Dil                            : İngilizce

Telefon Kodu                      :  +1 268

Saat Farkı                           : (GMT-4) +7 Saat. Türkiye saati Antigua ve Barbuda’dan 7 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri        : Antigua & Barbuda’nın Türkiye’de Konsolosluğu veya Fahri Konsolosluk ofisi bulunmuyor.  Konsolosluk işlemleri için Londra'daki ofisle bağlantı kurabilirsiniz.

Kıta                                     : Kuzey Amerika

Vize Durumu                      : Vizesiz- 180 Gün

Antigua ve Barbuda Hakkında

Karayip denizi doğusunda yer alan Antigua ve Barbuda, bağımsız bir ada ülkesidir. Küçük Antiller ada grubunda bulunan bu ülke iki adadan oluşmaktadır. Uzun yıllar boyunca İngiliz kolonisi olarak yaşayan ada halkı kendilerine özgü bir dilleri olsa da resmi dili İngilizcedir. Fakat aksanlarından dolayı anlamakta biraz zorluk yaşayabilirsiniz.  Ülke nüfusunun yarısından fazla Protestan’dır. Geleneklerine bağlı olan bu ülke Kristof Kolomb tarafından 1493 yılında keşfedilmiştir.  1632 yılında bağımsızlığına kavuşan adanın ismini de ünlü kâşif tarafından Santa Maria la Antigua isimli İspanyol kilisesinden esinlenerek vermiştir.

Antigua ve Barbuda’ da Şehir içi Ulaşım?

Antigua ve Barbuda’da şehir içi ulaşımda otobüsler ve taksiler kullanılmaktadır. Ayrıca motosiklet ehliyetiniz varsa motosiklet kiralayarak da ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Araç kiralamada bu noktada farklı bir alternatif olarak tercih edebilirisiniz.

Adalar arasında da hizmet veren vapurlarla da ulaşım sağlanabilmektedir.

Antigua ve Barbuda’ ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Antigua ve Barbuda’da tropikal iklim hâkimdir fakat küçük Antillerdeki diğer adalara göre daha kuraktır. En yağışlı mevsim Mayıs ve Kasım aylarında ki dönemdir ve yaz aylarında da sıcaklık 35 dereceyi geçmemektedir. Ülkemize göre en soğuk ay olan Ocak veya Şubat aylarında bile sıcaklığın 25 derecenin üstünde olduğu bu ülkeye istediğiniz zamanda gidebilirsiniz.

Antigua ve Barbuda’ya St. John’s da bulunan havalimanından ulaşım sağlanabilmektedir. Ucuzauc.com üzerinden İstanbul Antigua ve Barbuda uçak bileti fiyatlarını sorgulayarak en uygun Barbuda uçak bileti alabilirsiniz. Ülkemizden direk uçuşlarla ulaşım sağlanamadığından, Münih, Frankfurt ve Paris gibi büyük şehirlerden Toroton’ya buradan da St. Jonh’s a ulaşabilirsiniz. Antigua ve Barbuda’ya nasıl gidebileceğiniz konusunda direk veya aktarmalı bütün uçuşları ucuzauc.com web sitesi üzerinden uçak bileti sorgulaması yaparak ulaşabilirsiniz. Sonrasında size en uygun Antigua ve Barbuda uçak biletinizi anında sizlere özel olarak sunulan taksit imkânlarından da faydalanarak satın alabilirsiniz.

Antigua ve Barbuda ‘da Nerede Kalınır?

Ülkenin en büyük ve gelişmiş olan başkentinde konaklayabilirsiniz. Seçenekler arasında size en uygun konaklayabileceğiniz oteli veya pansiyonu bulabilmeniz için tur hizmetleri kapsamında verdiğimiz hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Kendi havuzu bulunan, sahile yakın ev tipi veya  küçül pansiyon otellerde konaklayabileceğiniz Antigua ve Barbuda’da,  oteller hakkında bilgi almak için müşteri temsilcimizle iletişime geçerek rezervasyonunuzu yaptırabilişiniz.

Antigua ve Barbuda ‘da Gezilecek Yerler

Antigua ve Barbuda’da 365 tane kumsal olduğu söylenmektedir. Yılın her günü gidebileceğiniz bir kumsal olması ayrı güzel olduğu bu şehirde deniz kum ve güneş üçlüsünün keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Antigua ve Barbuda’da en çok ziyaret edilen yer Englis Harbour. Şehir merkezinin güneyinde de Amiral Nelson’un tersaneleri de bulunmaktadır. Tersanelerdeki binalar çok iyi korunmuş olmasından dolayı da hala tarihin izleri de görülmektedir.

Denizcilik alanında kendini geliştiren Antigua ve Barbuda’da devasa yelkenlileri görebilirsiniz. Bu teknelerle de 6 haftalık Karayipler gezisine de çıkarabilirsiniz. 

En büyük şehri ve başkentinde tarihi kiliseleri geçmişin izlerinin bulunduğu yapılara rastlayabilirsiniz.

Antigua ve Barbuda’da gezilecek yerler için tur hizmetlerimizden faydalanarak bu ülkeyi sizlere özel tur planımızla da gezebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tur hizmetleri operatörümüzle iletişime geçebilirsiniz.

Antigua ve Barbuda ‘da Yemek kültürü

Antigua ve Barbuda yemekleri, Karayip Mutfağından etkilenmiş olsa da İngiliz etkileri de görülmektedir.

Antigua ve Barbuda’da Fungie ismi verilen iri taneli mısır unu haşlaması olarak da yapılan yemeği, ducana isimli tatlı patates ve hamur işi olan yemeği, baharatlı pilavları, tuzlu balığı ve ıstakozu deneyebilirsiniz.

Kahvaltı kültüründe tuzlu balık, yumurta, patlıcan ve marul gibi yemekler tüketilmektedir. Kahvaltı kültürü bize göre oldukça farklı olan Antigua ve Barbuda’da öğlenleri pilav, makarna veya sebze yemeği, akşamları da kırmızı et, tavuk veya domuz etinden oluşan yemekler tüketilmektedir. Damak tadınıza biraz farklı gelebileceğiniz belirtelim.

Antigua ve Barbuda ‘da Eğlence ve Festivaller

Antigua ve Barbuda’a 4 farklı festival düzenlenmektedir. Her yıl bütün halkın katıldığı Karnaval, en popüler ve kalabalık olanlarıdır. Sabahlara kadar dans edebileceğiniz Karayiplere özgü bu festivale ek olarak Nisan ve Kasım aylarında düzenlenen diğer festivalleri

1: Nisan ayında düzenlene festivaller;

  • Deniz ürünleri festivali
  • Antigua Yelken Haftası; Nisan ayı sonu Mayıs ayı başlangıcı

2: Kasım ayında düzenlenen festival;

  • Kriket Festivali

Antigua ve Barbuda ‘da Alışveriş

Antigua ve Barbuda’da Duty-Free mağazalarından tütün, alkol ve mücevher gibi eşyaları çk uygun fiyatlara satın alabilirisiniz.

Şehir içinde kurulan pazarlardan da yerel çömlekler, hasır ürünler ve ada taşlarından yapılan özel takılar ve yöresel kıyafetlerden satın alabilirsiniz.

Antigua ve Barbuda bir turizm bölgesi olarak butik dükkânların ve pazarların çok olduğu, sokak satıcılarından hediyelik ürünler satın alabilirisiniz. Fakat bu bölgede özellikle ada taşlarından yapılan takıları tercih etmenizi öneririz.

Antigua ve Barbuda ‘da Bilmeniz Gerekenler

Antigua ve Barbuda’da suç oranı düşük olsa da yine de tedbirli olmanızı öneririz. Turizmin aktif olduğu bu kentte yan kesiciler bulunabiliyor.

Dire olarak konsolosluğu bulunmayan Antigua ve Barbudaya vize işlemleri için yukarıda da belirttiğimiz Londra’daki ofisle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca vize konusunda size yardımcı olabilecek vize danışmanlarımızla da iletişime geçebilirsiniz.

Antigua ve Barbuda’da özel günler ve tatiller, Yeni yıl -1 Ocak, Kutsal Cuma, Paskalya, İşçi Bayramı-1 Mayıs, Hamsin Yortusu, Karnaval, Bağımsızlık Günü- 1 Kasım, Ulusak Kahramanlar Günü- 9 Aaralık ve Noel- 25-27 Aralık tarihleridir.

Antigua ve Barbuda halkının %75’i Protestan, geriye kalan %25 ‘lik kısımda Anglikandır. Adada ayrıca azınlıkta Katolik, Metodist ve Moravya kilisesine bağlı kişilerde bulunmaktadır.

Antigua ve Barbuda’da günün her saatinde sokaklarda bira veya rom içen insanlarla karşılaşabilirsiniz. İçki içmek günlük hayatın içinde olan aktivitelerden birisidir.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.