• Yetişkin (18 ve üstü)
 • Çocuk (2-11)
 • Bebek (2 yaş altı)

arjantin

Başkent                            : Buenos Aires

Nüfusu                             : 43.417.000

Yüzölçümü                       : 2.780.400 km²

Para Birimi                       : Peso

Resmi Dil                         : İspanyolca

Telefon Kodu                   : +54

Saat Farkı                         : (UTC-3) +6 Saat. Türkiye saati Arjantin saatine göre 6 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri      :  Arjantin’de Bulunan Türkiye Dış Temsilciliği

Adres                                : 11 Septiembre 1382, C1426BKN- La Ciudad de Buenos Aires/ Arjantin

Telefon                             : +54 11 4785-7203/4788-3239/4788-5106

Kıta                                   :  Güney Amerika

Vize Durumu                    :   Vizesiz- 90 gün

Arjantin Hakkında

Arjantin, 16 yüzyılda İspanyol kâşiflerin gümüş bulmak için geldiği bir bölgedir.  Adını da küçük gümüş anlamına gelen Argentinos’dan almaktadırGüney Amerika kıtasında yer alan Arjantin’in Şili Boliivya, Paraguay, Brazilya ve Urugay’a sınır komşusudur. Ayrıca Güney Atlantik okyanusu ve Drake geçidi de Arjantin’in sınırlarını belirlemektedir.

Ülkenin en büyük kenti Buenos Aires’tir. Tangon dansının doğduğu bu şehirde Avrupa mimarisinin canlı ve renkli örnekleri de görülmektedir. Ülkenin başkenti ve en kalabalık nüfusa sahip olan bu şehirden sonra ikinci büyük şehri de Arjantin’in merkezinde yer alan Cordoba’dır. Pitoresk vadilerin bulunduğu ve etrafı dağlarla çevrili bu şehirde tarihi saraylar, kiliseler ve anıtlar bulunmaktadır. Cizvit Bloğu ’da yine bu şehirde yer almaktadır.Ülkenin en büyük sahil şehri ise Mar del Plata’ bulunmaktadır. Turizm bakımından da yüzbinlerce turisti ağırlayan bu şehir de oldukça dikkat çekicidir.

Arjantin’de resmi bir devlet dini bulunmamaktadır. Fakat ülkede roma Katoliği ön olana çıkmaktadır. Ülkede Katolikler %75 bir dilimi oluştururken, %10 kadarı Agnostik ve idğer %10 kısım Ateistlerdir. Geri kalan azınlıkta olanlarsa Protestan, Yahova Şahidi ve Mormonlar ile Musevi ve Müslümanlar oluşturmaktadır.

 

Arjantin’de Şehir içi Ulaşım?

Arjantin’de şehir içi ulaşım da metro otobüs, taksi ve bisiklet kullanılabilmektedir.

Her şehirde farklı hatlarda hizmet veren metrolar genellikle hafta içi sabah 05.00- 22:00 saatleri arasında hafta sonu ise 08:00-22:00 saatlerinde hizmet vermektedir. Özellikle başkentte 7 farklı metro hattı bulunmaktadır. Metroya binebilmek için istasyonlarda bulunan bilet bankomatlarından satın alabilir veya bütün toplu taşım araçlarında kullanılan kartlardan da satın alabilirsiniz.

Arjantin’de otobüslerle de şehir içinde her noktaya ulaşım sağlanabilmektedir. Özellikle başkent olan Buenos Aires’te hizmet veren “Colovtibos” otobüsleriler şehrin her yerine ulaşım sağlayabilirsiniz.  Bilet ücretleri ise gidilecek mesafeye göre değişkenlik göstermektedir. Biletinizi otobüs içindeki makinelerden de satın alabilirsiniz fakat bozuk para kullanılamamaktadır.

Arjantin’de başkentte olmak üzere hemen her şehirde taksiler büyük bir ulaşım ağına sahiptir. Siyah renkli taksileri görmeniz de mümkün olan Arjantin’de lisanslı taksileri tercih etmenizi öneririz Korsan taksi sayısının da fazla olduğu bu ülke de lisanslı olmayan taksilerde fazla ücret ödeyebilirsiniz.

Arjantin ‘e Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Arjantin’de gideceğiniz bölgeye göre gitme zamanlarınızda değişkenlik göstermektedir. Eylül ve Kasım aylarında Arjantin genelinde bahar mevsimi görülmektedir. Fakat güneyde bu zamanlarda buz fırtınasıyla karşılaşabilirsiniz. And dağlarına tırmanmak gibi bir niyetiniz varsa en ii zamanda yaz sezonu olduğunu söyleyebiliriz.

Aralık ve Ocak aylarında aşırı sıcak ve yapışkan olduğundan kavurucu sıcaklardan kaçmak için ova bölgelerini tercih edebilirisiniz.

Arjantin’de sonbahar ise Mart ve Nisan ayında görülmektedir. Ülkemizde ilkbaharken Arjantin’de sonbahar görüldüğünü de hatırlatalım.

Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları ise Arjatin’de kış sezonu ve kayak yapmak isterseniz bu zamanları da tercih edebilirsiniz.

Ekim ayı en uygun ay gibi görünse de isteklerinize göre en uygun zamanı ve seyahatinizi müşteri temsilcimizi arayarak planlayabilirsiniz.

Arjantin’de ulaşımda çok fazla bir gelişme olmadığından trenlerin azlığı ve ulaşım ağının genişlememesinden dolayı hava yollarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Arjantin uçak biletleri oldukça pahalı olduğundan en ucuz Arjantin uçak biletine ucuzauc.com web sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. Dilerseniz Lade’e oradan da trenle de Arjantin’e ulaşabilirsiniz. Size en uygun ulaşım yolu için tur hizmetleri yetkilimizle görüşerek seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Arjantin’de Nerede Kalınır?

Arjantin’de eğer renkli ve kalabalık bir hayatın içinde olmak istiyorsanız Bounes Aires’de, tarihi yerleri görmek istiyorsanız Cordoba’da, denizin keyfini çıkarmak istiyorsanız Mar del Plata da kalabilirsiniz.

Her açıdan bütün beklentilere uygun bir şehri bulunan Arjantin de size en uygun otel veya pansiyon için tur hizmetlerimizle iletişime geçmenizi öneririz.  VIP odalardan, sırt çantalı turistlere uygun apart tarzı pansiyonlara kadar birçok seçeneğin bulunduğu Arjantin’de dikkat etmeniz gereken önceden rezervasyon yaptırmanızdır.

Arjantin’de Gezilecek Yerler

Arjantin’de 23 eyalet ve bir federal bölge bulunmaktadır. Bunların arasında en büyük şehri ve başkenti olan Buenos Aires olmak üzere en büyük şerhleri arasında Catamara, Chaco, Chubut, Santa Cruz ve Santa Fe gibi şehirlerde bulunmaktadır.

Her şehrin kendisine özgü gezilecek yerleri bulunmaktadır. Görmenizi tavsiye ettiğimiz şehirlerarasında tarihi yapıların ve kiliselerin yoğun olduğu Cordoba ve plajlarıyla da ön olana çıkan La Plata bulunmaktadır.

Ayrıca Mendoza, Rosario, san Juan, Turcuman, Patagonya ‘da Arjantin’de gezilecek şehirlerarasındadır.

Arjantin’de Yemek kültürü

Arjantin’de yemek kültürü, Avrupa mutfağının izlerinin görüldüğü bir anlayışa sahiptir. Genel olarak sığır etin üreten bir ülke olarak en çokta sığır eti tüketilmektedir. Geleneksel Arjantin yemeği de et yemeği olarak yapılan Criolla ‘asados’ ismi verilen büyük ızgaralarda hazırlana sığır etidir. Ayrıca Locro ismi verilen domuz etli, fasulye ve mısır güveçten oluşan yemekleri, Kabonado ismi verilen sebze ve sığır eti elma veya şeftali ise tatlandırılan yemeği, tavuk ve kabaktan oluşan Cazuela Gaucho’da yine Arjantin’in yerel yemekleridir.

Mısır köftesi, kıyma, pyenir, jambon hatta tavukla bile yapılan empanadas ismi verilen böreği, içi et dolu mısır unu ekmeği gibi yemeklerde en çok sevilen yemekler arasında Arjantin’de yiyebileceklerinizdendir.

Arjantin’de tatlı olarak karamel sosuna benzeyen Dulce De Leche isimli şeker ve sütten yapılan tatlı tüketilmektedir. Çay olarak bitki çayının tüketildiği bu ülke de Yerba Matee ismi verilen oyuk kabak içinde hazırlanan bir bitki çayını da muhakkak denemenizi öneririz.

Arjantin’de yemek yemek ayrı bür kültür olarak karşımıza çıkar. Fast food restoranlarının da yer aldığı bu ülke de yöresel yemek ve güzel yemek yemek oldukça önemlidir.

Arjantin’de Eğlence ve Festivaller

Eğlence denilince akla Arjantin gelir çünkü, bu ülke tam bir parti ülkesidir. Festivaller o kadar çoktur ki buna şaşırabilirsiniz. Arjantin’de düzenlenen festivallerden bazıları;

Cosquin de kutlanan Arjantin’in yeni yıl kutlaması olan Ulusal Festivali en önemlilerindendir. Arjantin kültürüne ait müziklerin, yiyecek ve içeceklerin ve geleneklerin sergilendiği bu festival yeni yıl zamanında kutlanmaktadır.

1. Ocak

 • Ulusal Folklor Festivali- Cosquin
 • Gualeguaychu Karnavalı- Ocak sonu Şubat başı.

2. Şubat

 • National Grape Harvest Festivali (Ulusal Üzüm Hasadı Festivali)
 • Cosquin Rock Festivali- 25/27 Şubat
 • Buenos Aires Tango Festivali- Şubat sonu Mart Başı

3. Nisan

 • Buenos Aires İnternaticional de Cine İndependiente  (Uluslararsı Film Festivali

4. Mayıs

 • Arte Ba- Çağdaş Sanat Festivali - 11/12 Mayıs

5. Ağustos

 • Uluslararası Tango Festivali- Yarışması Arjantin’de Alışveriş

 

6. Eylül

 • Rosario Latin Amerika Film Festivali- 1994 yılından beri kutlanmaktadır.
 • Göçmen Festivali- Misiones eyaletinde kutlanmaktadır.
 • Semana Musical Llao Llao ( Klasik Müzik Festivali)
 • Uluslararası Heykel Festivali

7. Ekim

 • OktoberFest

8. Kasım

 • Creamfields- Buenos Aires- 13 Kasım-  Dans ve müzik festivali

9. Aralık

 • Göçmen Festivali
 • Kişisel Fest- Müzik Festivali

Arjantin’de Alışveriş

Arjantin’de alışveriş yapabileceğiniz birçok alışveriş merkezi butik dükkân ve yerel Pazar bulunaktadır. Ayrıca Göçmen Festivali ve Ulusal Çeşitliliğe saygı gününde de kurulan pazarlarda da Arjantin’de oldukça uygun fiyatlara da alıveriş yapabilirsiniz.

Arjantin derileri ile ünlüdür. Hediye olarak magnetler, bardaklar ve anahtarlıkların dışında deri kemerler, mate setleri (kabak içinde yapılan bitki çay seti) espadril ayakkabılar ( Alpargatas) ve Arjantin’in ünlü Mendoza şaraplarından satın alabilirsiniz.

Arjantin’de Bilmeniz Gerekenler

Arjantin’in mevsimleri ülkemizin tam tersidir. Yani ülkemizde yaz mevsimi görülürken, Arjantin’de Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları kış mevsimidir. Bu durumu göz önüne alarak tatil planınızı yapmanızı öneririz.

Arjantin’de musluk suyu içmek güvenli fakat aşırı derece de klorlu olabilir. Ülkenin kırsal kesimlerinde yine de musluk suyu içmemenizi öneririz.

Arjantin halkı oldukça sıcakkanlı insanlardır. İlk tanıştıkları insanlarla da el sıkışmaktansa yanaktan öpmeyi tercih ederler. Genelde bayanlar arasında yaygın olan bu durum sizleri şaşırtmasın bu tamamen onların kültüründen gelen bir alışkanlık.

Arjantin’de Cuma günleri Kutsal Cuma olarak tatil günüdür.

Ayrıca, 16/17 Şubat Karnaval dolayısıyla, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda, 25 Mayıs- Mayıs Devrimi, 20 Haziran Belgrano vefatı, 9 Temmuz Bağımsızlık Günü, 17 Ağustos Jose de San Martin Vefatı, Kültürel Çeşitliliğe Saygı Günü (Festival) 12 Ekim, 23 Kasım Ulusal Egemenlik Günü, 7 Aralık Köprü Tatili, 8 Aralık Meryem Ana Günü, 24-26 Aralık Noel günleri de Arjantin’de tatil olan günlerdir.

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.