• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Arnavutluk

Anasayfa » Vizesiz Ülkeler

arnavutluk

Başkent                            : Tiran

Nüfusu                              : 2.876.591

Yüzölçümü                       : 28.748 km²

Para Birimi                       : LEK

Resmi Dil                          : Arnavutça

Telefon Kodu                   : +355

Saat Farkı                         : (UTC+1), Yaz Saati (UTC+2). Türkiye saati yaz saatine göre Arnavutluk saatinden 1 saat ileridir. 

Konsolosluk Bilgileri      : Arnavutlukta Bulunan Türkiye Konsolosluğu

Kıta                                   : Avrupa

Vize Durumu                    : Vizesiz/ 90 Gün

Arnavutluk Hakkında

Arnavutluk, Avrupa’nın güneyinde yer almaktadır. Karadağ, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan’a sınır komşusu olan ülkenin ayrıca Ariyati Denizi ve İyonya Denizi’ne de kıyısı bulunmaktadır.Arnavutluk köken olan Müslümandır. Fakat Hristiyanlarda ülkenin genelinde büyük bir azınlığı oluşturmaktadır. Farklı dinlerden olunsa da bu ülkede barış içinde yaşam hüküm sürmektedir. Farklı dinlere mensup kişilerin evlenmesi de normal karşılanmaktadır.Arnavutluk 1939 yılında İtalya tarafından işgal edilmiş ve Büyük Arnavutluk kurulduktan sonra 1943 yılında Nazi Almanya’sının himayesine girmiştir. Komünist dönemin etkinde kalan ve uluslararası Tarihi yerlerin çoğunlukta olduğu Fier ise Tanrı Apollon antik kentini görebilirisiniz. Antik kent içinde tapınak, kütüphane ve tiyatrolar gibi birçok yapı bulunmaktadır.Arnavutluk’ta UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Hjirokastra ise Balkan mimarisinin ender birer örneği olarak ziyarete açıktır. Taşların şehri olarak bilinen bu şehir de her ev küçük birer kale gibi görülmeye değerdir.Ülkenin kültürünü öğrenmek isterseniz de müzelerin çoğunlukta olduğu Tiran şehrini tercih edebilirsiniz.

Arnavutluk’ta Yemek kültürü

Arnavutluk yemek kültüründe hamur işleri önemli bir yer tutulmaktadır. Hemen her yemekte karşınıza çıkabilecek bu yemeklerden en çok bilineni ise Arnavut böreğidir. Ayrıca et ürünlerinden de Arnavut ciğeri de en çok bilinen yemeklerindendir.  Tirit ismi verilen ülkemizde de tüketilen bu yemek çeşidini aslını Arnavutluk’ta tadabilirsiniz. Damak tadı olarak bize çok yakın olan yemekleri bulunan Arnavutluk’ta tatlı olarak krem karamel olarak bildiğimiz Kaymaçina tatlısını tadabilirsiniz. Tavuk yemeği sevenler içinse Arnavut çullaması ismi verilen yemeği, perşeş isimli tüm tavuğun özel bir harcın üzerine piştiği yöresel yemeği ve mişoriz Arnavutluk’ta tadabilirsiniz.

Arnavutluk’ta Eğlence ve Festivaller

Arnavutluk’ta her yıl düzenlenen etkinliklerden en büyüğü 14 Mart’ta kutlanan Yaz Festivali’dir. Kışın bitişi ve doğanın yeniden doğuşunun kutlandığı ülkemizde ki Newroz etkinliğinin çok daha geniş çaplısı olarak Arnavutlar arasında yenilenme amacıyla kutlanmaktadır.Her beş yılda bir düzenlenen sanatsal müzik festivali olan Gjikaster National Folklore Festivali ise Balkan topraklarında yaşayan tüm Arnavut halklarını kapsayan bir festivaldir.Kenja Magjike yani Büyüleyici Şarkı anlamına gelen ve komşu ülkelerden de şarkıcı gruplarında katıldığı müzik festivali de Arnavutluk’un önemli bir diğer festivalidir.En önemli festivallerden birisi ve bayramı da Bakımsızlık Günüdür. 28 Kasım da kutlanan bu gün Osmanlı Hâkimiyetinin bitmesinin kutlamaktadır.

Arnavutluk’ta Alışveriş

Arnavutluk’ta geleneksel hediyelik eşyaların satıldığı Pazar Tiran’da yer almaktadır. Kruja Çarşısı olarak bilinen ve el sanatlarının satıldığı bu pazardan alışveriş yapabilirisiniz.Ayrıca Zadrima köyünde ve diğer bölgelerden yapılan motifli nakışlar ve örtüleri de hediyelik olrak satın alabilirisiniz.Ahşap pipolar, çifteli üzik aletleri de satın alabileceğiniz diğer hediyelik eşyalardır.Arnavutluk’ta alışveriş yapılan bir diğer ürünse içeceklerdir. Yerel üzümlerden yapılan Rakı Skrapari ve Arnavut Konyağı Scanderberg ve bu toprakların bağlarında yetişen üzümlerden yapılan şarapları da satın aşabilirsiniz.

Arnavutluk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Arnavutluk’a giriş veya çıkışlarda herhangi bir aşılama zorunluluğu bulunmamaktadır. Yaz aylarında bataklık bölgesinde aşırı böcek ve sivrisineklere karşı böcek ve sinek koruyucu kullanmanızı tavsiye deriz.Toplumlardan izole olan ülke 1991 yılında Sosyalist Cumhuriyetin dağılmasıyla günümüzde ki Arnavutluk Cumhuriyeti kurulmuştur.Türkiye ve Arnavutluk arasında vize anlaşmasına bağlı olarak vizesiz olarak yeni çıkarılan çipli kimliklerle giriş yapabileceğiniz bir ülkedir. Turizm aacıyla ve transit geçiş amacıyla da altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 günü aşmayan süre içinde vizesiz ülke de bulunabilirsiniz.

Arnavutluk’ta Şehir içi Ulaşım?

Arnavutluk’un en önemli sorunlarından birisi ulaşımdır. Alt yapı çalışmalar eksik kalan Arnavutluk’un genelinde fugons ismi verilen özel minibüslerle veya halk otobüsü ile seyahat edebilirisiniz. Trenlerle de Arnavutluk içinde şehir değiştirebilirsiniz, Oldukça uygun fiyatlarla da manzarayı izleyerek de seyahat etmek isterseniz trenle yolculuğu deneyebilirsiniz.Şehir içi ulaşımda ayrıca bisiklette kullanılmaktadır. Bisiklet dostu bir ülke olarak yollarda bisiklet kullanıcılarına saygı göstermektedir. Arnavutluk’ta otostop pek yaygın değildir.Furgons ve halk otobüslerinde gideceğiniz yere göre araç içinde ücretinizi ödeyebilirsiniz.

Arnavutluk’ta Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Arnavutluk genelinde Akdeniz iklimi görülmektedir. Sıcak havalardan bunalmamak ama aynı zamanda denizinde keyfini çıkarmak isterseniz Mayıs, Haziran ve Eylül aylarını tercih edebilirsiniz. Arnavutluk genelinde kış mevsimi hafif yağmurlu ve orta derece sıcaklıkta geçmektedir.Arnavutluk’a kara yolu ve hava yoluyla seyahat edebilirisiniz. Kara yollarında otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz gibi Türkiye’den direk uçuşlarla hizmet veren ve yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuk sonunda ülkenin başkenti Tiran’a ulaşım sağlayabilirsiniz.Arnavutluk’a direk veya aktarmalı olarak da uçuş gerçekleştiren bütün hava yollarının tam listesine ucuzauc.com web sitesinden Arnavutluk seyahati için Tiran uçak bileti sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca tur hizmetleri operatörümüzle de iletişime geçerek uçak biletinizi satın alabilirisiniz.

Arnavutluk’ta Nerede Kalınır?

Arnavutluk 12 idari bölgeye sahiptir.  Arnavutluk’ta başkent Tiran başta olmak üzere, Brat Sarande, Vlore, Durres, Shkoder ve Elbasan ‘da konaklayabilirsiniz.Konaklama açısından butik otellerden, pansiyonlara ve plaja yakın otellere kadar birçok seçenek bulunan Arnavutluk’ta size en uygun yeri bulabilmek için müşteri temsilcimizle iletişime geçerek rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Arnavutluk’ta Gezilecek Yerler

Arnavutluk’ta gezilecek yerler açısından birçok yer bulunmaktadır. Bunlar arasında öncelikli olarak görmenizi tavsiye ettiklerimiz;Osum kentinde yer alan Kalaja Kalesi öncelikli olarak görmenizi önerdiğimiz yerlerdendir. Osum kenti ortasında Berat’ta kale dışında evleri de dikkat çekicidir. Evlerin önünde bulunan büyük pençelerinden dolay “ bin pencere şehri” olarak bilinmektedir.Ülkenin güney batısında bulunan Arnavutluk Rverası’da sessiz sakin bir kıyı şeridi olarak denizin tadını çıkarmak isteyen ve sakin zaman geçirmek isteyenler için oldukça uygundur.Arnavutluk plajlarında ve denizinde cam kırıkları veya denizkestanelerine karşı plaj ayakkabısı kullanmanız gerekmektedir.Arnavutluk’ta ana dil Arnavutça olsa da burada yaşayan insanların hemen hepsi iki dilden fazla dil bilmektedir. İngilizce, İtalyanca ve Yunanca en sık bilinen dillerdir.Avrupa’nın en güvenilir ülkelerinden biri olan Arnavutluk’ta gönül rahatlığıyla gecenin geç saatlerine kadar gezebilirsiniz.

Arnavutluk’ta tatil günleri ve önemli bayramlar; 14 Mart Yaz Tatili, Nevruz Bayramı 22 Mart, Paskalya 25-28 Mart, İşçi Bayramı 1-2 Mayıs, Ramazan ve Kurban Bayramları, Rahibe Teresa’nın Kutsanması Günü 19 Ekim, Arnavutluk Milli Günü 28 Kasım, 29 Kasım Kurtuluş Günü, Ulusal Gençlik Günü 8 Aralık ve Noel 24-26 Aralık.

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.